Kustovnice čínská goji jaké je denní dávkování?

Goji kustovnice čínská je ovoce, které dokáže, podobně jako i jiné plody, při pravidelném užívání podpořit vaše zdraví a dokonce i léčit. Kustovnice patří ovšem mezi superpotraviny díky svému výjimečnému obsahu výživných a léčivých látek. Na dvě polévkové lžíce plodů připadá 167 kJ a vysoký podíl vlákniny.

Goji můžete denně užívat ve formě:

Šťávy - doporučená denní dávka čisté 100% šťávy se pohybuje kolem 30-60 ml. Návod najdete na etiketě výrobku. Ředěné šťávy z kustovnice si klidně můžete dát jednu nebo dvě skleničky za den nejlépe před jídlem.

Sušených plodů jejichž doporučená denní dávka je asi 2 hrstky (6-15 g) Konzumujeme je samozřejmě nejlépe bez tepelné úpravy. Plody kustovnice čínské se mohou konzumovat samotné nebo se přidávají do cereálních směsí, pečiva na kaše atd. Na čaj použijte 8-10 g plodů, které můžete i povařit í 5-10 minut v 0,5 l vody. Tento odvar se pije na lačno ve dvou dávkách, včetně plodů.

Kapsle - záleží na složení konkrétního doplňku. Při kapslích o síle 700 mg výtažku z goji se doporučuje kolem 5 tobolek denně.

Výhonků - Z mladých výhonků se připravuje chutný čaj, který je v Číně považován za výjimečnou delikatesu. Jednu čajovou lžičku (3 g) sušených výhonků přelijeme 300 ml horké vody o teplotě 85 °C a louhujeme 3-5 min. Poté scedíme a podáváme - možno nechat v hrnečku až do vypití. Lze připravit dva nálevy. S každým dalším nálevem prodlužujeme dobu louhování o 2 min. S dobou louhování doporučujeme experimentovat.

Čerstvé plody - pokud se vám povede sehnat nebo vypěstovat goji a sklidíte čerstvé plody, denní množství k pravidelnému užívání je přibližně 50 g bobulí.

Prášku - údaje na většině etiket radí užívat zhruba 2 lžičky denně do nápojů nebo dezertů.

Přesto dávkování není nějak pevně stanoveno, protože každý člověk je jiný a má jiné obtíže. Chce to sledovat a vnímat své tělo, jak reaguje a podle toho si dávku upravit. A samozřejmě s množstvím to nepřehánět.

Dětem do deseti let stačí asi jedna hrstka kustovnice denně. To je potřebné množství, díky kterému budou mít děti dostatek potřebných vitaminů a minerálních látek. Děti starší deseti let mohou užívat stejnou dávku, jako dospělí, tedy 2 hrsti.

Vedlejší účinky:

Kustovnice je ovoce, takže vedlejší účinky nebudou zdaleka takové jako u syntetických léků. Přesto při pravidelné konzumaci dbejte abyste to s množství nepřeháněli a dbali na potřebnou střídmost tak jako ve všem. Někteří lidé nemohou kustovnici užívat večer protože pak nemohou usnout a při vyšších dávkách někteří uvádějí zažívací problémy. Ale je to individuální.

Pokud berete Warfarin kustovnici čínskou užívat můžete, ale u některých lidí kustovnice čínská (goji) může posilovat účinky warfarinu a potom dochází ke krvácení. Při pravidelné konzumaci je potřeba vyrozumět lékaře, aby případně upravil dávkování warfarinu.Recepty z kustovnice goji

Rychlá ranní snídaně s kustovnicí goji

Máte rádi kvalitní snídani plnou vitamínů? Skuste si připravit rychlou raní snídaní se superpotravinou kustovnicí čínskou goji.

více...


Kustovnicový čaj

Už jste zkusili kustovnicový čaj? Po vypití samozřejmě dojíme i plody.

více...


Osvěžující goji kustovnicová limonáda

Osvěžující limonáda plná vitamínů z kustovnice čínské goji pro krásný letní den.

více...


Goji kuličky s arašídy

Goji kuličky s arašídy jsou výbornou zdravou chuťovkou plnou energie a bílkovin. Posloužej skvěle jako náhrada nezdraného cukroví a návštěva bude překvapena.

více...