Kustovnice čínská goji jaké je denní dávkování?

Goji kustovnice čínská je ovoce, které dokáže, podobně jako i jiné plody, při pravidelném užívání podpořit vaše zdraví a dokonce i léčit. Kustovnice patří ovšem mezi superpotraviny díky svému výjimečnému obsahu výživných a léčivých látek. Na dvě polévkové lžíce plodů připadá 167 kJ a vysoký podíl vlákniny.

Goji můžete denně užívat ve formě:

Šťávy - doporučená denní dávka čisté 100% šťávy se pohybuje kolem 30-60 ml. Návod najdete na etiketě výrobku. Ředěné šťávy z kustovnice si klidně můžete dát jednu nebo dvě skleničky za den nejlépe před jídlem.

Sušených plodů jejichž doporučená denní dávka je asi 2 hrstky (6-15 g) Konzumujeme je samozřejmě nejlépe bez tepelné úpravy. Plody kustovnice čínské se mohou konzumovat samotné nebo se přidávají do cereálních směsí, pečiva na kaše atd. Na čaj použijte 8-10 g plodů, které můžete i povařit í 5-10 minut v 0,5 l vody. Tento odvar se pije na lačno ve dvou dávkách, včetně plodů.

Kapsle - záleží na složení konkrétního doplňku. Při kapslích o síle 700 mg výtažku z goji se doporučuje kolem 5 tobolek denně.

Výhonků - Z mladých výhonků se připravuje chutný čaj, který je v Číně považován za výjimečnou delikatesu. Jednu čajovou lžičku (3 g) sušených výhonků přelijeme 300 ml horké vody o teplotě 85 °C a louhujeme 3-5 min. Poté scedíme a podáváme - možno nechat v hrnečku až do vypití. Lze připravit dva nálevy. S každým dalším nálevem prodlužujeme dobu louhování o 2 min. S dobou louhování doporučujeme experimentovat.

Čerstvé plody - pokud se vám povede sehnat nebo vypěstovat goji a sklidíte čerstvé plody, denní množství k pravidelnému užívání je přibližně 50 g bobulí.

Prášku - údaje na většině etiket radí užívat zhruba 2 lžičky denně do nápojů nebo dezertů.

Přesto dávkování není nějak pevně stanoveno, protože každý člověk je jiný a má jiné obtíže. Chce to sledovat a vnímat své tělo, jak reaguje a podle toho si dávku upravit. A samozřejmě s množstvím to nepřehánět.

Dětem do deseti let stačí asi jedna hrstka kustovnice denně. To je potřebné množství, díky kterému budou mít děti dostatek potřebných vitaminů a minerálních látek. Děti starší deseti let mohou užívat stejnou dávku, jako dospělí, tedy 2 hrsti.

Vedlejší účinky:

Kustovnice je ovoce, takže vedlejší účinky nebudou zdaleka takové jako u syntetických léků. Přesto při pravidelné konzumaci dbejte abyste to s množství nepřeháněli a dbali na potřebnou střídmost tak jako ve všem. Někteří lidé nemohou kustovnici užívat večer protože pak nemohou usnout a při vyšších dávkách někteří uvádějí zažívací problémy. Ale je to individuální.

Pokud berete Warfarin kustovnici čínskou užívat můžete, ale u některých lidí kustovnice čínská (goji) může posilovat účinky warfarinu a potom dochází ke krvácení. Při pravidelné konzumaci je potřeba vyrozumět lékaře, aby případně upravil dávkování warfarinu.Recepty z kustovnice goji

Raw poleva z kustovnice

Zdravá poleva z kustovnice čínské (goji) plná vitamínů. Poleva se hodí na kaše, müsli, puding.

více...


Linecké celozrnné koláčky s Raw Goji pastou

Upečte si chutné raw celozrnné koláčky s pastou z kustovnice čínské goji plnou vitamínů.

více...


Goji koláče s mákem

Pochutnejte si na zdravých koláčích ze špaldové celozrnné mouky s kustovnicí činskou goji.

více...


Džus z Kustovnice (Goji)

Potřebujete posílit zrak, obranyschopnost nebo podpořit činnost jater, zkrátka vitamínový nápoj plný síly a nemáte Goji šťávu? Nevadí, rozmixujte si sušené plody a udělejte si domácí. :-)

více...