Když poprvé uvidíte plody Kustovnice čínské (Lycium chinense, čínsky kou-čchi), napadne vás možná, že je odněkud znáte. Příbuzná této rostliny Kustovnice cizí (Lycium barbarum) totiž roste i u nás na železničních náspech, stráních nebo v živých plotech.
Nejen pro muže středního věku
Kustovnice čínská je trnitý keř s převislými větvemi, který má střídavé listy a kvete drobnými fialovými kvítky s nálevkovitě srostlými korunními plátky. Plody jsou jasně červené bobule na dlouhých stopkách. Kustovnice se silně rozrůstá, často zplaňuje a vytváří křoviny, které slouží ptákům jako úkryt a bobule jako potrava. V Číně se k léčebným účelům rovněž používají plody kustovnice cizí. V současné době je možné koupit kou-čchi v některých speciálních obchodech i u nás ve směsi dvou druhů Lycium chinense a Lycium barbarum.
Populární bobulky
V Číně bylo užívání drobných oranžových bobulí kustovnice čínské poprvé zaznamenáno již kolem roku 100 našeho letopočtu. A od té doby jejich sláva neuhasla. Plody kou-čchi zná velmi dobře každý Číňan a určitě vám rád prozradí, že jsou vhodné především pro muže ve středních letech. Ale nejen pro ně.
Nepostradatelný doplněk stravy
Kou-čchi se v Číně prodávají doslova na každém rohu: v lékárnách, na trzích, ale i v samoobsluhách. Pro Číňana se jedná o naprosto nepostradatelný potravinový doplněk, po kterém dychtivě sáhnou i ženy. Plody kou-čchi totiž také zpomalují stárnutí. A která žena by nechtěla být věčně mladá?
Moderní výzkumy
Moudrost starých Číňanů potvrdil i nedávný výzkum plodů kustovnice čínské. Bylo zjištěno, že kou-čchi podporují imunitní odezvu organismu a redukují počet antigenů, které souvisejí s alergickými onemocněními. Z tohoto důvodu se využívají i při léčbě lupénky. Kustovnice rovněž zvyšuje fagocytózu retikuloendotelového systému, zlepšuje imunitu a krvetvorbu a ovlivňuje i snížení krevního tlaku.
Také afrodiziakální vlastnosti plodů kustovnice byly do jisté míry prokázány. Když totiž muži, kteří měli problémy s potencí, užívali kou-čchi, zvýšila se hladina mužských pohlavních hormonů v jejich krvi a pacienti byli vitálnější. Na přípravu odvaru se doporučuje asi 6-18 g sušených plodů denně. Plody Lycium chinensis a Lycium barbarum se obvykle v léčebných formulích kombinují s dalšími bylinami.
Účinný betain
Kou-čchi obsahují betakaroten, vitamin C, vitaminy B 1 a B 2, betasitosterol, kyselinu linolovou, imunologicky aktivní polysacharidy, seskviterpenoidy a sloučeninu betain. V sedmdesátých letech bylo prokázáno, že betain léčí různé chronické jaterní choroby a příznivě působí na regeneraci jaterních buněk. Dále podporuje růst, snižuje hladinu cukru v krvi a hladinu krevních lipidů.
Když byl betain podáván krysám, snížila se u nich hladina cholesterolu a cukru v krvi, u králíků tlumil vznik aterosklerózy. Játra využívají betain k tomu, aby vyráběla cholin, který zklidňuje, zlepšuje paměť a chrání proti ztučnění jater (steatóze).
Je pravděpodobné, že i plody kustovnice, která roste u nás, mají léčivé účinky. Protože je ale tato rostlina u nás z farmakologického hlediska neprozkoumaná, raději její plody používat nebudeme a spolehneme se na osvědčenou kustovnici čínskou.